[:en]Rady dla szukających mieszkania w Holandii :

Upewnij się, że agencja nieruchomości jest godna zaufania. Możesz korzystać z polecenia znajomych, dobrze jednak jest, jeśli jest ona członkiem NVM (Nederlandse Vereniging van Makelaars). Stowarzyszenie to zrzesza tylko pośredników spełniających szereg kryteriów i „przyjaznych” dla najemców.

Przygotuj listę pytań do pośrednika i weź ją ze sobą wybierając się na oglądanie mieszkania. Jeśli dotychczasowy najemca jest obecny w mieszkaniu, zapytaj, jak mu się mieszkało i dlaczego się wyprowadza. Pozwoli to uniknąć niespodzianek w stylu niedziałających pieców.

Zwróć uwagę, jak wygląda klatka schodowa. Jeśli jest brudna a światło nie działa, to daruj sobie – jest to działka właściciela budynku i świadczy o jego zainteresowaniu.

Zwróć uwagę na warunki wynajmu: czy cena jest inclusief (wliczone opłaty za gaz, prąd, etc), czy exclusief (bez tych kosztów – wtedy płacisz je samodzielnie co miesiąc), czy też w cenę najmu wliczony jest tzw. voorschoot (przedpłata).

W tym ostatnim przypadku będziesz musiał uregulować różnicę pomiedzy tym, co zapłaciłeś, a tym, co zużyłeś. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z Huurcomissie lub z Het Juridisch Loket. Umowę podpisuje się minimum na rok – upewnij się, że nie będziesz tego żałował.

http://mojaholandia.nl/artykul/rady-dla-wynajmujacych-mieszkania-w-holandii

 [:]